Jaki wybrać rodzaj ocieplenia na poddasze?
- Szczegóły
Aranżacja poddasza na potrzeby mieszkalne to świetna metoda zwiększenia przestrzeni do wykorzystania w naszym domu. Poddasza świetnie sprawdzają się jako pokój dziecięcy lub młodzieżowy, biuro do pracy zdalnej, pokój gościnny czy po prostu przestrzeń pełniąca rolę magazynu lub garderoby. Planując przygotowanie poddasza do zamieszkania nie powinniśmy jednak zapominać o jego ociepleniu. Jaki rodzaj ocieplenia poddasza sprawdzi się najlepiej.
Najlepsze rodzaje ocieplenia na poddasze
Najpierw zdecydujemy czy zastosujemy ocieplenie międzykrokwiowe lub nakrokwiowe. Krokiew to nic innego jak pochyła belka więźby dachowej, czyli szkieletu dachu. W pierwszym przypadku musimy liczyć się z występowaniem mostków cieplnych, co możemy częściowo ograniczyć, dokładając kolejną warstwę materiału docieplającego. W przypadku ocieplenia nakrokwiowego, którego popularność ostatnio rośnie, zyskujemy świetną termoizolacyjność, kosztem możliwości dekoracyjnego wykorzystania krokwi.
W ostatnich latach najpopularniejszym materiałem stosowanym do ocieplenia poddasza jest wełna mineralna – szklana lub skalna. Ma właściwości przeciwpożarowe, jest bezpieczna i doskonale izoluje poddasze. Ponadto ma świetną izolację akustyczną, chroniąc poddasze przed hałasami, co jest istotne, gdy decydujemy się na wykorzystanie tej przestrzeni do pracy i nauki. Ponadto jest to materiał wodoodporny oraz dostępny w różnych formach. Główny minus to ciężar materiału, który po prostu dużo waży w porównaniu z alternatywami.
Można też ocieplić poddasze styropianem, którego dużą zaletą jest odporność na rozwój drobnoustrojów. Jego wadą jest niski stopień bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz słaba ochrona przed hałasem. Inna opcja to pianka poliuretanowa, którą łatwo i szybko się montuje. Jednak jest dość droga, a w przypadku pożaru nie chroni tak dobrze wełna.
Przeprowadzenie prac związanych z ociepleniem poddasza warto powierzyć fachowcom, którzy doradzą najlepsze rozwiązanie, które będzie służyło nam przez długie lata.
Czytaj także: Na co zwracać uwagę przy wykończeniu dachu i elewacji?